Zabawki nie tylko dla dziewczynek, czyli korzyści z zabawy lalkami

0
Zabawki nie tylko dla dziewczynek, czyli korzyści z zabawy lalkami

Lalki - zabawki nie tylko dla dziewczynek! Korzyści płynące z zabawy lalkami

 
Już od wielu lat lalki to najpopularniejsze zabawki dla dzieci – na równi z klockami, pojazdami i puzzlami. Chociaż kojarzone są jako zabawki głównie dla dziewczynek, również chłopcy bardzo chętnie po nie sięgają – nawet jeśli nie w formie tradycyjnych bobasów, to już na pewno pod postacią figurek ulubionych superbohaterów lub postaci z kreskówek. Co takiego kryją w sobie lalki, że już od wieków są najwierniejszymi towarzyszami dzieciaków? Być może odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby się wydawać – te zabawki pozwalają połączyć świat dziecka ze światem dorosłych. Zabawa w naśladowanie to ulubiona aktywność dzieci w wieku przedszkolnym, a lalki umożliwiają im wcielenie się w rolę rodzica lub innego dorosłego opiekuna, który jest dla nich autorytetem.

 

Zabawa lalkami - zalety

 

W BabyLimka stoimy na straży przekonania, że każde dziecko, niezależnie od wieku i płci, powinno mieć w swojej kolekcji zabawek chociaż jedną lalkę. Jeśli wciąż zastanawiasz się nad zakupem i nie czujesz się przekonany, że warto - nasza lista korzyści płynących z zabawy lalkami na pewno pomoże Ci podjąć właściwą decyzję!

  • Opiekowanie się lalą – bobasem uczy empatii i troskliwości. Zabawa lalkami i naśladowanie ukochanych rodziców budzi w maluchach zmysł opiekuńczości. Psychologowie dziecięcy twierdzą, że taka forma zabawy pozwala łatwiej przygotować się do przyszłej roli rodzica i być kiedyś bardziej świadomym opiekunem własnych pociech.
  • Zabawa lalkami pozwala poznać różne role społeczne. Poza wspomnianym wyżej przygotowaniem do rodzicielstwa, lalki umożliwiają zapoznanie także z innymi postaciami – podczas zabawy mogą chodzić do pracy, na zakupy, do przedszkola lub szkoły. Ukochana lala może grać rolę sprzedawcy, nauczycielki, lekarza, a może nawet bardziej fantastycznej postaci – wróżki, królowej, superbohatera. To doskonały trening dla dziecięcej wyobraźni!
  • Zabawa lalkami pomaga czasem w trudnych dla dziecka sytuacjach, spełniając funkcję terapeutyczną. Nie każde dziecko potrafi lub chce mówić rodzicom o swoich zmartwieniach lub przykrych sytuacjach, które spotkały je np. w przedszkolu. Ale obserwując pilnie zabawę naszej pociechy, z pewnością dostrzeżemy niepokojące symptomy, a może nawet zobaczymy całe zdarzenia odegrane za pomocą lalek lub figurek.

 

Jeśli w rodzinnym życiu szykują się duże zmiany, takie jak pojawienie się nowego członka rodziny, pobyt w szpitalu, czy pierwsze dni w przedszkolu – wspólne odgrywanie scenek z użyciem lalek pomoże dziecku łatwiej oswoić się z nową sytuacją i przygotować do niej.

  • Nic tak nie stymuluje rozwoju mowy, jak właśnie zabawa z ukochaną lalką. Dziecko opiekując się lalą lub odgrywając scenki często prowadzi ożywione dyskusje z innymi uczestnikami zabawy lub „samo ze sobą”, wymyślając postaciom dialogi, na niby czytając swojemu podopiecznemu książeczkę czy śpiewając piosenki.
  • Lalki pomagają nauczyć się zabawy w grupie. W żłobku lub przedszkolu dzieci bardzo często bawią się z rówieśnikami właśnie lalkami. Zabawa w dom, sklep, szpital czy szkołę jest znacznie ciekawsza i przyjemniejsza, gdy uczestników jest więcej. Wspólna aktywność pomaga maluszkom „przełamać lody” i pokonać zawstydzenie.
  • Przebieranie lalek w nowe komplety ubranek, przewijanie lub czesanie ich włosów to doskonały trening małych paluszków. Wykonywanie tak precyzyjnych czynności umożliwia rozwój małej motoryki dziecka, a kolejne sukcesy powodują wzrost pewności siebie i dumę!


Lalki dla dziewczynek, lalki dla chłopaków


„Lalki są dla dziewczynek!” - nadal zbyt często można usłyszeć to krzywdzące zdanie... Niestety takie przekonanie wciąż tkwi głęboko w ludzkiej podświadomości. Chłopiec z lalką pod pachą często wywołuje zaskoczenie lub zniesmaczenie. Ale po zastanowieniu – czy nie chcielibyśmy, by również syn mógł doświadczyć wszystkich wymienionych wyżej korzyści płynących z zabawy lalkami? Właściwie co niestosownego jest w takiej sytuacji? Chłopiec to dziecko, które identycznie jak dziewczynka poznaje otaczający je świat. A lalka to tylko zwykła zabawka, która pomaga ten świat lepiej poznać. Zabawka taka sama jak klocki, przytulanka, czy autko. Nie ma żadnych badań naukowych, z których wynikałoby, że o
d zabawy lalką chłopiec stanie się mniej "męski". Są za to takie badania, które udowadniają, że dzięki zabawie lalką chłopiec może być w przyszłości bardziej empatycznym człowiekiem, bardziej czułym i świadomym tatą. Nadal brzmi strasznie? Bo według nas to brzmi świetnie!


Lalka dla maluszka, lalka dla przedszkolaka


W jakim wieku kupić dziecku jego pierwszą lalę? Maluszki zaczynają interesować tego typu zabawkami około 12-18 miesiąca życia. Pierwsza lalka dla niemowlaka powinna być raczej niewielkich rozmiarów, tak, by mieściła się idealnie w małych rączkach.
Świetnie sprawdzają się lalki szmaciane oraz mięciutkie winylowe bobasy o wielkości 21 cm, np. marki Miniland.

Starsze dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają lalki, które wyglądają jak prawdziwe dzieci – niemowlęta, czy kilkulatki z włosami do czesania. Żadne mechanizmy na baterie i ekstra funkcje, takie jak głośny płacz, gaworzenie czy chodzenie nie są konieczne – pozwólmy zadziałać w pełni dziecięcej wyobraźni, która w zupełności wystarczy, by doskonale bawić się lalą. Najważniejsze, by głowa, ręce i nogi lalki dały się układać w wybranej pozycji, żadne dodatkowe „bajery” nie są naszym zdaniem potrzebne, chociaż wszystko zależy od preferencji rodzica i dziecka.


Lalki w sklepie internetowym BabyLimka


W naszym sklepie z produktami dla dzieci
BabyLimka są dostępne zarówno laleczki – bobasy, jak i lale przypominające wyglądem starsze dzieci. Można u nas znaleźć na przykład lalki Miniland inspirowane mieszkańcami różnych części świata – Europy, Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. To dodatkowy walor edukacyjny – za ich pomocą można pokazać dziecku, jak bardzo różnią się od siebie ludzie pochodzący z danych zakątków Ziemi, rozwinąć szacunek do każdego człowieka oraz obudzić ciekawość świata i zainteresowanie innymi kulturami.

Poza tym oferujemy lale szmaciane, czyli tradycyjne zabawki kochane przez całe pokolenia. Idealne przyjaciółki pomagające zasnąć i towarzyszące wiernie podczas podróży i spacerów. Powierniczki pierwszych dziecięcych sekretów! To jak, którą lalę wybierzesz dla swojej Pociechy?

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl