Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci - moda czy konieczność?

2
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci - moda czy konieczność?

 

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – dziwna moda, czy absolutna konieczność?

 

Od jakiegoś czasu widok małego dziecka w ciemnych okularach na nosie przestał dziwić – latem to już raczej norma. Jednak czy dzieci rzeczywiście potrzebują okularów przeciwsłonecznych, czy to tylko ślepe podążanie rodziców za modą? W tym tekście postaramy się rozwiać wątpliwości!

 

Delikatny wzrok dziecka – jak go chronić?

 

O wzrok dziecka trzeba dbać – to absolutnie nie podlega dyskusji. Ale... właściwie jak? Jedną z form dbałości o wrażliwe oczy maluszka jest ograniczenie czasu, jaki ten spędza przed ekranami. Między innymi dlatego tak ważne są te słynne limity na bajki, tablety i komputery. Ale nie tylko promieniowanie wytwarzane przez ekrany jest groźne. Znacznie gorsze jest promieniowanie UV, szczególnie latem, gdy słońce niemiłosiernie praży. Nadmierna ekspozycja oczu na promienie UV może spowodować:

  • skrzydlika, czyli narastania spojówki na rogówkę,

  • zaćmę

  • choroby siatkówki,

  • zwyrodnienie plamki i pogorszenie widzenia,

  • nowotwory oka,

  • jaskrę.

 

Dzieci są najbardziej narażone na szkody wywołane promieniowaniem UV, ponieważ mają większe źrenice i bardziej przezroczyste ośrodki optyczne. Co więcej, latem to właśnie dzieci spędzają najwięcej czasu na piasku, trawie czy w wodzie, a to właśnie te powierzchnie dodatkowo odbijają szkodliwe promienie. Brzmi groźnie? Recepta jest prosta i brzmi: okulary przeciwsłoneczne dla dzieci! Obowiązkowo.

 

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

 

Skoro już wiadomo, że okulary przeciwsłoneczne to absolutny must have letniej wyprawki malucha, warto dowiedzieć się, jak właściwie odpowiednio je dobrać. Na pewno złym pomysłem będzie kupienie takich za „piątaka” na bazarku za rogiem. Owszem, cena kusi, a dziecko przecież szybko rośnie i niszczy sprzęty... Ale akurat na tym polu odradzamy oszczędzanie. Byle jakie okularki nie tylko nie ochronią oczu dziecka, ale wręcz mogą im poważnie zaszkodzić. Plastikowe szkła bez certyfikatów nie zatrzymują promieniowania, po zarysowaniu mogą zaburzać widzenie, a w razie pęknięcia grożą poważnym uszkodzeniem oka. Byle jakie oprawki będą powodować dyskomfort, dodatkowo zrażając użytkownika do noszenia okularów.

 

Więc jakie powinny być idealne okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

 

  • Dziecięce okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać filtr UV400, to znaczy taki, który zatrzyma promieniowanie UV typu A,B i C w 100%. Warto też zwrócić uwagę, czy szkła posiadają tak zwany filtr niebieski. O jakości filtrów świadczą odpowiednie certyfikaty.

  • Dobre okulary powinny zawierać lekkie soczewki wykonane z poliwęglanu. Jest to wyjątkowo odporny na uderzenia i trudno tłukący materiał, który nawet w przypadku uszkodzenia nie wyrządzi dziecku krzywdy.

  • Oprawki okularków powinny być elastyczne, możliwe do wyginania, ale jednocześnie wytrzymałe. Idealnie, jeśli są tak skonstruowane, że nie posiadają zawiasów. Warto zwrócić uwagę, czy tworzywo, z którego wykonano oprawki jest pozbawiony szkodliwych substancji, takich jak BPA.

  • Ważne jest dopasowanie do twarzy dziecka – okularki powinny dobrze przylegać do twarzy malucha, jednocześnie nie powodując dyskomfortu. Niektóre modele dobrych marek posiadają w komplecie specjalną opaskę zabezpieczającą okularki przed zsuwaniem się z buzi dziecka.

 

Przykłady dobrych marek okularów to:

Wszystkie modele okularów dla dzieci oferowanych w BabyLimka spełniają wszystkie lub przynajmniej większość wymagań wymienionych wyżej – przed wyborem produktów do sklepu zawsze sprawdzamy ich jakość, certyfikaty i opinie.

 

Od kiedy zakładać dziecku okulary przeciwsłoneczne?

 

Okulary przeciwsłoneczne są obowiązkowe w okresie wzmożonego promieniowania UV, to znaczy w okresie od wiosny do jesieni – wtedy nie tylko słońce jest „najostrzejsze”, ale też najwięcej czasu spędzamy z dziećmi na powietrzu, korzystając z pięknej pogody.

 

Ale w jakim wieku dziecko powinno zacząć nosić własne okularki słoneczne? Do 6. miesiąca życia niemowlęta w ogóle powinny być chronione przed bezpośrednimi promieniami słońca – na przykład budą gondoli, plażowym namiocikiem, parasolem czy parawanem. W tym okresie okulary są zbędne. Jednak później, gdy malec staje się coraz bardziej mobilny i ciekawski, nastaje dobry czas na wprowadzenie okularów. Im wcześniej zaszczepimy w dziecku nawyk noszenia ich, tym lepiej. Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów okularów słonecznych dla dzieci, dlatego bez obaw – nawet kilkumiesięcznemu maluszkowi da się dopasować odpowiedni model – bezpieczny i wygodny.

 

Pomocy, moje dziecko nie chce nosić okularów!

 

Mimo najszczerszych chęci zdarzają się dzieci wyjątkowo oporne na noszenie okularów przeciwsłonecznych. Jeśli na nic zdają się tłumaczenia, prośby, a może i przekupstwa, być może wystarczy spróbować... wybrać wymarzone oprawki razem? W sklepach dostępnych jest wiele modeli oprawek – w kształcie kwiatów, z kocimi uszami, pasiaste, w kropki, różowe, tęczowe... Dajmy dziecku wybór – jeśli samodzielnie wybierze wymarzone okularki, z pewnością chętnie i dumnie będzie je nosić!

 

Ochrona UV – nie tylko oczy są ważne


Okulary przeciwsłoneczne skutecznie zablokują promienie UV, ale tylko te przechodzące bezpośrednio przez soczewki. Skóra twarzy i reszty ciała dziecka jest nadal wystawiona na działanie szkodliwych promieni ultrafioletowych, dlatego przed zabawą na słońcu upewnij się, że malec ma na głowie
kapelusz z szerokim rondem
lub chociaż cienką chustkę. Na plażę czy plac zabaw zabieraj też krem przeciwsłoneczny, by uniknąć poparzeń. I obowiązkowo – butelka wody do picia! Latem wyjątkowo łatwo o groźne w skutkach odwodnienie.

 

Komentarze do wpisu (2)

15 kwietnia 2021

Dziękuję za ten tekst, nie wiedziałam, że tak wcześnie trzeba zakładać dziecku okulary. Sama mam wadę wzroku i bardzo nie chcę, żeby moje dzieciaki odziedziczyły problem. Ale czy któreś z okularków będą pasowały na dziecko, które nie ma nawet roku? Nie będą zjeżdżać z noska albo spadać?

15 kwietnia 2021

Pani Marto, to doskonale, że troszczy się Pani o wzrok swoich pociech! Co do okularków dla takiego maluszka - serdecznie polecamy okulary przeciwsłoneczne dla dzieci marki KiETLA! Model Diabola jest dedykowany typowo niemowlakom, mają wbudowane zapięcie. Natomiast modele WOAM i OURSON występują w rozmiarze 0-2 lata, w okolicach roczku powinny być już w sam raz. Posiadają w zestawie specjalną opaskę na główkę, dzięki której na pewno nie będą spadać! :-)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl