Jaki kask rowerowy dla dziecka wybrać?

0
Jaki kask rowerowy dla dziecka wybrać?

Jaki kask rowerowy dla dziecka wybrać?


Wycieczka rowerowa z dzieckiem? Czemu nie! Dziś nikogo już nie dziwi widok mamy wiozącej w foteliku rowerowym nawet niemowlaka - za wiek graniczny uznaje się 12 miesięcy lub moment, w którym malec samodzielnie siada. Nie zaleca się wcześniejszego przewożenia dziecka na rowerze, ponieważ ryzyko urazów delikatnego kręgosłupa jest zbyt duże. By wspólne podróże były bezpieczne zarówno dla maluszka w foteliku, jak i starszaka na własnym jednośladzie należy pamiętać, że małe dziecięce główki wymagają specjalnej ochrony. Mowa oczywiście o kasku rowerowym – jest on absolutnie niezbędny. Im szybciej zaczniemy pilnować tego, by dziecko podczas każdej przejażdżki rowerowej chroniło głowę, tym prędzej wejdzie mu to w nawyk, co jest szczególnie ważne podczas pierwszych prób samodzielnej jazdy na własnym rowerku i później. Obecnie prawie wszyscy producenci akcesoriów rowerowych oferują modele kasków dedykowane dzieciom.


Jak wybrać odpowiedni kask rowerowy dla dziecka?


Dobry kask rowerowy musi spełniać kilka warunków, by móc dobrze służyć młodemu rowerzyście. Po pierwsze – wygoda. Kask dopasowany do głowy dziecka tak, by nie było żadnych luzów zwyczajnie nie powinien nigdzie uwierać, nic nie może dziecka „żgać”, gryźć ani drapać.


Kolejne kryterium to waga - idealny kask jest lekki. Nie może obciążać kręgów szyjnych dziecka jak drewniany klocek położony na czubku głowy, co nie tylko byłoby mało wygodne, ale wręcz niezdrowe. Kask dla maluszka w foteliku nie powinien ważyć więcej niż 200 gram, dla starszego przedszkolaka 250 g, a dla 12-latka absolutny max to 300 gram.

Następna sprawa – wentylacja. Wycieczki rowerowe to aktywność, której oddajemy się najczęściej od wiosny do jesieni, gdy temperatury są całkiem przyjemne. Ale szczególnie latem głowa dziecka narażona jest na nadmierne pocenie się i przegrzewanie. Pomimo tego nie polecamy wtedy rezygnacji z kasku na rzecz przyjemnego chłodu, a raczej wybór takiego modelu, który ma jak najwięcej i jak największe otwory wentylacyjne.

Na koniec zostawiliśmy to, co najważniejsze, a mianowicie BEZPIECZEŃSTWO. Kask bezpieczny to kask, który:

  • posiada obowiązkowe certyfikaty. Zgodnie z zarządzeniami Unii Europejskiej, kask powinien posiadać oznakowania CE oraz EN, które oznaczają zgodność z ustawami EN EN 1078 i CEN EN 1080 (odpowiednio: ustawa o kaskach dla rowerzystów i kaskach dla dzieci). Tylko wybierając kask z wymienionymi znakami można mieć pewność, że zapewniamy naszemu dziecku maksymalną ochronę jego głowy.

  • Jest prawidłowo założony. Kask rowerowy po wyregulowaniu pokrętłem powinien ściśle przylegać do głowy dziecka nie powodując przy tym dyskomfortu. Nie może być mowy o jakichkolwiek luzach – zarówno skorupa, jak i wszystkie paski muszą być dobrze dopasowane do chronionej części ciała. Kask nie może też być zbyt odchylony do tyłu odsłaniając czoło. Przed pierwszym założeniem dziecku kasku polecamy obejrzeć w sieci film instruktażowy nagrany przez profesjonalistę – można znaleźć kilka choćby w popularnym serwisie YouTube.

  • Ma prawidłowy rozmiar. I temu zagadnieniu poświęcimy cały następny akapit.


Jak dobrać odpowiedni rozmiar kasku rowerowego dla dziecka?


Wielu producentów akcesoriów rowerowych oferuje kaski dziecięce w kilku różnych rozmiarach. Jak więc wybrać odpowiedni? Szczególnie podczas zakupu kasku przez internet? W pierwszej kolejności należy odpowiednio zmierzyć obwód głowy dziecka. Do tego będzie potrzebny centymetr krawiecki lub – jeśli go nie posiadamy – sznurek i dłuższa linijka. Oplatamy miarką głowę dziecka 1-2 cm nad oczami, prowadząc ponad uszami i sprawdzamy wynik. W opisie wybranego modelu kasku sprawdzamy, dla jakiego zakresu obwodów został zaprojektowany. Przykład – obwód głowy 46 cm? Kask o zakresie regulacji 44 - 48 cm prawdopodobnie będzie idealny.


W przypadku kasków rowerowych nie polecamy nigdy sugerować się oznaczeniami wiekowymi rozmiarów, takimi jak 1-2 lata, 4-5 lat. Podobnie rozmiarówka literowa – XS, S, M. To tylko oznaczenia orientacyjne, które niestety często wprowadzają w błąd. Głowy dzieci mocno różnią się wymiarami, nawet w podobnym wieku, a kask w rozmiarze S może okazać się idealny nawet dla dorosłej osoby o drobnej czaszce. Właśnie dlatego tak ważne jest zmierzenie obwodu głowy małego rowerzysty przed zakupami.


I na koniec pytanie – czy wygląd kasku dla dziecka ma znaczenie?


To zależy! Wygląd kasku w porównaniu z jego bezpieczeństwem i dopasowaniem to raczej sprawa drugorzędna. Nie czarujmy się - rocznemu maleństwu będzie prawdopodobnie wszystko jedno, jak wygląda jego kask rowerowy, a na początku będzie raczej zaciekawione (a może zirytowane) nowym nakryciem głowy.


A co w przypadku starszego dziecka: przedszkolaka, szkolniaka, nastolatka? Kaski występują w różnych kształtach, kolorach, wzorach – naszym zdaniem warto skonsultować wybór z dzieckiem i po prostu zapytać, który kask najbardziej mu się podoba. Zakładanie kasku absolutnie nie powinno kojarzyć się jego użytkownikowi z obciachem – a jeżeli dany model będzie się podobał, wtedy nie będzie problemu z jego noszeniem!No, wszystko już wiadomo? A więc można ruszać na zakupy! Proponujemy rozpocząć już tutaj - w sklepie BabyLimka - od ślicznych i bezpiecznych kasków rowerowych dla dzieci marki Bobike. Życzymy udanych łowów i... bezpiecznej jazdy!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl